Životopis │ Slovensky

Mladá sopranistka, Slávka Zámečníková, zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od Septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde sa s veľkým úspechom predstavila ako Norina (Don Pasquale), Donna Anna (Don Giovanni), Micaela a Frasquita (Carmen), Nannetta (Falstaff), Musetta (La Bohème), Sophie (Werther), Marzelline (Fidelio) a Euridice (L’Orfeo). Do širšieho povedomia sa dostala s titulnou postavou Poppey v premiére Monteverdiho opery L’incoronazione di Poppea pod taktovkou Pabla Heras-Casado a Concentus Musicus Wien, za ktorú bola tiež nominovaná na Rakúsku hudobnú cenu Österreichischer Musiktheaterpreis 2022. Taktiež sa predstavila v dvoch baletných premiérach, Mahlerovej 4. symfónie a Haydnových Ročných dobách (Die Jahreszeiten).

V aktuálnej sezóne ju vo Viedni čakajú tri debuty v rolách Servilie (La clemenza di Tito), Sophie (Der Rosenkavalier) a Susanny (Le nozze di Figaro). Ako Adina sa po prvýkrát predstaví v USA v San Francisco Opera a ako Nannetta debutuje v Staatsoper Stuttgart. V Oviedo sa predstaví s Mahlerovou 2. symfóniou a opäť ju bude možné počuť v Hessisches Staatstheater Wiesbaden v roly Grófky (Le nozze di Figaro). V Slovenskom národnom divadle debutuje ako Musetta (La Bohème), v Švajčiarskom Baseli sa predstaví na Novoročnom koncerte a do Pražského Národného divadla sa vráti vrámci Smetana Galakoncertu.

V predchádzajúcich sezónach úspešne debutovala v Opéra national de Paris ako Musetta, kritikmi ocenená bola aj jej Donna Anna v Staatsoper Unter den Linden Berlin v premére Donna Giovanniho pod taktovkov Daniela Barenboima. V Berlíne sa po prvkrát predstavila aj ako Nannetta (Falstaff) pod vedením Zubina Mehtu, ako Poppea (L’incoronazione di Poppea) a tiež ako Dircé (Medée). V Hessisches Staatstheater Wiesbaden doteraz spievala v dvoch nových Mozartových produkciách ako Ilia (Idomeneo) a Grófka (Le nozze di Figaro), oboje vrámci Maifestspiele Wiesbaden. V Slovenskom národnom divadle sa predstavila ako Pamina (Die Zauberflöte) a v Pražskom Národnom divadle ako Sophie (Werther). Ako držiteľka štipendia Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung sa vrámci operného štúdia (2017-2019) v Berlínskej Staatsoper predstavila ako 1. Dáma (Die Zauberflöte), Miss Jessel (Turn of the Screw), Stimme des Falken (Frau ohne Schatten) a Chasseresse (Hippolyte et Arice) pod taktovkou Simona Rattle

Slávka Zámečníková taktiež vystúpila na mnohých medzinárodných koncertných pódiách. Pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie a v Parížskej Filharmónii, vrámci festivalu Pražská jar sa predstavila s Varšavskou filharmóniou, vystúpila tiež s Českou Filharmóniou v Pražskom Rudolfine a je stálym hosťom Slovenskej Filharmónie. Predstavila sa taktiež na Rheingau Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern Festspiele, Vaduz Classic Festival, na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči či Festivale Dmitri Hvorostovskeho v Krasnoyarsku.

Mladá sopranistka je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. K najväčším úspechom sa radí jej výhra na renomovanej súťaži „Neue Stimmen 2019” v nemeckom Gütersloh, kde obsadila tretie mesto. Na svetoznámej medzinárodnej súťaži „Hans Gabor Belvedere“ vo Villachu sa takisto umiestnila na 3. mieste. Dve 2. miesta si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže “Stanisław Moniuszko 2019” v Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave ako aj z prestížnej národnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Víťazstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, kde jej k prvej cene bola udelená tiež Cena Hamburgskej Kammeroper a Cena festivalu Marie Callas v Sao Paole. V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a tiež Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M.Schneidera-Trnavského 2017 a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti 2015. Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otto Edelmann 2016 získala 3. Cenu, Cenu publika a Cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofíne sa stala finalistkou súťaže “Concorso lirico internationale di Portofino 2016“ a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser.

Slávka Zámečníková je absolventkou Konzervatória v Bratislave v triede Mgr.art Boženy Ferancovej artD. Magisterský diplom s vyznamenaním a diplom Konzertexamen získala na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne u Anny Samuil. Zúčastnila sa majstrovských kurzov u svetoznámych pedagógov ako KS Anna Tomowa-Sintow, KS Brigitte Fassbaender, KS Francisco Araiza, Patricia McCaffrey, Neil Shicoff, Gregory Lamar, Deborah Polaski, Luciana D’Intino, Thomas Quasthoff, KS Julia Várady, Abby Furmansky a Wolfram Rieger.

Je tiež štipendistkou Junge Musiker Stiftung a Deutschlandstipendium.