Životopis│Slovensky

“…skutočne obrovský talent…”

– operaslovakia.sk

Mladá sopranistka Slávka Zámečníková zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od Septembra 2020 je členkou stáleho ansámblu Viedenskej štátnej opery, kde sa s obrovským úspechom v prvej sezóne predstavila ako Norina (Don Pasquale), Frasquita (Carmen) a Poppea v premiére Monteverdiho opery L’incoronazione di Poppea pod taktovkou Pabla Heras-Casado. Minulú sezónu tiež debutovala v role Grófky v novej produkcii Mozartovej Figarovej svadby v Hessisches Staatstheater Wiesbaden. Túto sezónu sa vo Viedenskej Staatsoper predstaví ako Nannetta (Falstaff), Poppea (L’incoronazione di Poppea), Norina (Don Pasquale), Musetta (La Bohème), Sophie (Werther),  Pamina (Die Zauberflöte), Euridice v premiére L’Orfeo od Claudia Monteverdiho a takisto v premiére Die Jahreszeiten od Josepha Haydna. V Berlínskej Staatsoper sa predstaví v role Donny Anny v premiére opery Don Giovanni pod taktovkou Daniela Barenboima a na Maifestspiele sa vráti ako Contessa v Mozartovej Figarovej svadbe.  V sezóne 2019/20 sa v Berlínskej Staatsoper predstavila ako Nanetta (Falstaff) pod taktovkou Zubina Mehtu a debutovala v role Dircé v Cherubiniho opere Médée. Ako držiteľka štipendia Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung sa vrámci operného štúdia (2017-2019) v Berlínskej Staatsoper predstavila ako 1. Dáma (Die Zauberflöte), Miss Jessel (Turn of the Screw), Flora Bervoix (La Traviata), Stimme des Falken (Frau ohne Schatten) a Chasseresse (Hippolyte et Arice) pod taktovkou Simona Rattla.  Rovnako sa tohto roku opäť vrátila do Pražského Narodného divadla ako Sophie (Werther), kde s touto rolou debutovala už v sezóne 17/18.

Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. Vrámci festivalu Pražská jar 2018 sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. Symfónii, pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie ako Chasseresse (Hippolyte et Aricie), vystúpila tiež na známych nemeckých festivaloch “Rheingau Musik Festival“ a “Mecklenburg-Vorpommern Festspiele” a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila s Mozartovým Requiem. Vrámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia (Idomeneo) v Hessisches Staatstheater Wiesbaden. Ako Sophie (Werther) sa predstavila vrámci Medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext 2018 aj v Slovenskom Národnom divadle.

Mladá sopranistka je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. K aktuálnym úspechom sa radí jej výhra na renomovanej súťaži „Neue Stimmen 2019” v nemeckom Gütersloh, kde obsadila tretie mesto. Na svetoznámej medzinárodnej súťaži „Hans Gabor Belvedere“ vo Villachu sa takisto umiestnila na 3. mieste. Dve 2. miesta si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže “Stanisław Moniuszko 2019” v Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave ako aj z prestížnej národnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Víťazstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, kde jej k prvej cene bola udelená tiež Cena Hamburgskej Kammeroper a Cena festivalu Marie Callas v Sao Paole. V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a tiež Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M.Schneidera-Trnavského 2017 a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti 2015. Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otto Edelmann 2016 získala 3. Cenu, Cenu publika a Cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofíne sa stala finalistkou súťaže “Concorso lirico internationale di Portofino 2016“ a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser.

Slávka Zámečníková je absolventkou Konzervatória v Bratislave z triedy Mgr.art Boženy Ferancovej artD.. Magisterský diplom s vyznamenaním získala na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne u Anny Samuil. Zúčastnila sa majstrovských kurzov u svetoznámych pedagógov ako KS Anna Tomowa-Sintow, KS Brigitte Fassbaender, Luciana D´Intino, KS Francisco Araiza, Patricia McCaffrey, Neil Shicoff, Gregory Lamar, Deborah Polaski, Thomas Quasthoff, KS Julia Várady, Abby Furmansky a Wolfram Rieger.

Je tiež štipendistkou Junge Musiker Stiftung a Deutschlandstipendium.

Ocenenia

2019│Medzinárodná súťaž Neue Stimmen v Gütersloh  (D)

3. cena


2019│Medzinárodná súťaž Hans Gabor Belvedere vo Villachu (A)

3. cena


2019│Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszku v Teatr Wielki vo Varšave (PL)

2. cena│Cena Festivalu poľskej hudby v Krakove – sólový recitál


2018 │ Bundeswettbewerb Gesang Berlin (D)

2. cena


2018 │ Medzinárodná súťaž Accademia Belcanto v Grazi (A)

1. cena│Cena Hamburger Kammeroper│Cena Festivalu Marie Callas v Sao Paole


2017 │ Medzinárodná súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského (SK)

1. cena│Cena Slovenského národného divadla│Cena Galerie Miro│Cena Ottokara Kleina


2016 │ Medzinárodná súťaž Antonína Dvořáka v Karlových Varoch (CZ)

1. cena │Absolútny víťaz│Cena Národného divadla Praha│Cena Festivalu Pražské jaro│

Cena Antonína Dvořáka│Cena za nalepšiu interpretáciu barokovej árie


2016 │ Medzinárodná súťaž Otto Edelmann vo Viedni (A)

3. cena │ Cena publika│ Ocenenie Daegu Opera House


2016 │ Concorso Lirico Internationale di Portofino (IT)

Špeciálna cena Evy-Marie Wieser


2015 │ Ocenenie primátora mesta Bratislavy za úspešnú reprezentáciu Slovenskej Republiky


2015 │ Medzinárodná súťaž Imricha Godina vo Vrábľoch (SK)

1.cena│ EMCY Ocenenie


2013 │ Súťaž slovenských konzervatórií (SK)

1.cena│ Špeciálne ocenenie Hudobného fondu


2011 │Súťaž Opera?Jo!Opera! v Zlíne(CZ)

2. cena