Životopis│Slovensky

“…skutočne obrovský talent…”

– operaslovakia.sk

Mladá sopranistka Slávka Zámečníková zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a patrí medzi najväčšie slovenské operné nádeje. Momentálne pôsobí v Berlíne, kde sa na doskách Berlínskej Staatsoper predstavila okrem iného ako 1. Dáma (Die Zauberflöte), Miss Jessel (Turn of the Screw), Flora Bervoix (La Traviata), Stimme des Falken (Frau ohne Schatten), Ännchen/cover (Der Freischütz), Une chasseresse (Hippolyte et Arice) pod taktovkou Simona Rattla a taktiež ako cover za svetoznámu americkú sopranistku, Nadine Sierra, v role Nanetty (Falstaff) pod taktovkou Daniela Barenboima. V Berlínskej Staatsoper sa vo februári 2020 poprvýkrát predstaví aj v úlohe Dircé v opere Médée (Cherubini) a pod taktovkou Christiana Thielemanna debutuje na Salzburger Osterfestspiele 2020 ako Tebaldo (Don Carlos). V sezóne 19/20 sa tiež viackrát predstaví s Beethovenovou 9. symfóniou, pod vedením Gustava Dudamela s Berlínskymi Filharmonikmi v Tokiu vrámci Letných olympijských hier 2020 a tiež pod taktovkou Patricka Lange v Kurhause vo Wiesbadene. Rovnako sa opäť vráti do Pražského Narodného divadla ako Sophie (Werther), kde s touto rolou debutovala už v sezóne 17/18. V Slovenskej Filharmónii sa túto sezónu predstaví na Adventnom koncerte, v Beethovenovej Misse Solemnis a tiež na vlastnom recitále vrámci koncertov “Veľké slovenské hlasy”.

Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. Vrámci festivalu “Pražská jar 2018“ sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. Symfónii, pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie ako Une chasseresse (Hippolyte et Aricie), vystúpila tiež na známych nemeckých festivaloch “Rheingau Musik Festival“ a “Mecklenburg-Vorpommern Festspiele” a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila s Mozartovým Requiem. Vrámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia (Idomeneo) v Hessisches Staatstheater Wiesbaden. Ako Sophie (Werther) sa predstavila vrámci Medzinárodného divadelného festivalu Eurokontext 2018 aj v Slovenskom Národnom divadle.

Mladá sopranistka je laureátkou a absolútnou víťazkou viacerých významných medzinárodných súťaží. K aktuálnym úspechom sa radí jej výhra na renomovanej súťaži „Neue Stimmen 2019″ v nemeckom Gütersloh, kde obsadila tretie mesto. Na svetoznámej medzinárodnej súťaži „Hans Gabor Belvedere“ vo Villachu sa takisto umiestnila na 3. mieste. Dve 2. miesta si odniesla z najväčšej medzinárodnej poľskej súťaže “Stanisław Moniuszko 2019” v Teatr Wielki – Opera Narodowa vo Varšave ako aj z prestížnej národnej nemeckej súťaže Bundeswettbewerb Gesang Berlin 2018. Víťazstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže Accademia Belcanto 2018 v rakúskom Grazi, kde jej k prvej cene bola udelená tiež Cena Hamburgskej Kammeroper a Cena festivalu Marie Callas v Sao Paole. V roku 2016 sa stala absolútnou víťazkou Medzinárodnej súťaže Antonína Dvořáka v Karlovych Varoch, kde získala taktiež Cenu Pražského národného divadla, Cenu festivalu Pražské jaro, Cenu Antonína Dvořáka III. a tiež Cenu Josefa Hercla za najlepšiu interpretáciu barokového diela. Prvenstvo si odniesla aj z Medzinárodnej súťaže M.Schneidera-Trnavského 2017 a z Medzinárodnej súťaže Iuventus Canti 2015. Na Viedenskej Medzinárodnej súťaži Otto Edelmann 2016 získala 3. Cenu, Cenu publika a Cenu Daegu Opera House v Kórei. V talianskom Portofíne sa stala finalistkou súťaže “Concorso lirico internationale di Portofino 2016“ a nositeľkou špeciálneho ocenenia Evy-Marie Wieser.

Slávka Zámečníková je absolventkou Konzervatória v Bratislave z triedy Mgr.art Boženy Ferancovej artD.. Magisterský diplom s vyznamenaním získala na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíne u Anny Samuil. Zúčastnila sa majstrovských kurzov u svetoznámych pedagógov ako KS Anna Tomowa-Sintow, KS Briggite Fassbaender, KS Francisco Araiza, Patricia McCaffrey, Neil Shicoff, Gregory Lamar, Deborah Polaski, Thomas Quasthoff, KS Julia Várady, Abby Furmansky a Wolfram Rieger a taktiež absolvovala majstrovské kurzy “Corso d´Opera” v talianskom Montepulciane u pedagogičky Accademie Teatro alla Scala, Luciany D´Intino. Je tiež štipendistkou Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung, Junge Musiker Stiftung a Deutschlandstipendium.

Ocenenia

2019│Medzinárodná súťaž Neue Stimmen v Gütersloh  (D)

3. cena


2019│Medzinárodná súťaž Hans Gabor Belvedere vo Villachu (A)

3. cena


2019│Medzinárodná súťaž Stanisława Moniuszku v Teatr Wielki vo Varšave (PL)

2. cena│Cena Festivalu poľskej hudby v Krakove – sólový recitál


2018 │ Bundeswettbewerb Gesang Berlin (D)

2. cena


2018 │ Medzinárodná súťaž Accademia Belcanto v Grazi (A)

1. cena│Cena Hamburger Kammeroper│Cena Festivalu Marie Callas v Sao Paole


2017 │ Medzinárodná súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského (SK)

1. cena│Cena Slovenského národného divadla│Cena Galerie Miro│Cena Ottokara Kleina


2016 │ Medzinárodná súťaž Antonína Dvořáka v Karlových Varoch (CZ)

1. cena │Absolútny víťaz│Cena Národného divadla Praha│Cena Festivalu Pražské jaro│

Cena Antonína Dvořáka│Cena za nalepšiu interpretáciu barokovej árie


2016 │ Medzinárodná súťaž Otto Edelmann vo Viedni (A)

3. cena │ Cena publika│ Ocenenie Daegu Opera House


2016 │ Concorso Lirico Internationale di Portofino (IT)

Špeciálna cena Evy-Marie Wieser


2015 │ Ocenenie primátora mesta Bratislavy za úspešnú reprezentáciu Slovenskej Republiky


2015 │ Medzinárodná súťaž Imricha Godina vo Vrábľoch (SK)

1.cena│ EMCY Ocenenie


2013 │ Súťaž slovenských konzervatórií (SK)

1.cena│ Špeciálne ocenenie Hudobného fondu


2011 │Súťaž Opera?Jo!Opera! v Zlíne(CZ)

2. cena

Na stiahnutie:

Slavka Zamecnikova – Životopis

Repertoár